Mr nem rohant. Megfontolt lett, kiegyenslyozott. Helyrebillentettk benne a vilg rendjt. Belefszkeltk magunkat s kihasznltuk. pedig mindent odaadta, s adja azta is: tpll, lel, int, flt, rt, meghallgat, szra br, dacol, megold. Ha mr nincs velnk, akkor is tudjuk jl, mit tenne, mit gondolna, mit mondana. Az desanynk.
Neki megadatott a szerep, amelyre szlettnk. Amelyrt mindent megtesznk. Amelyrt sokszor meg kell kzdennk – gyakran magunkkal is, nha trsunkkal is, olykor a termszettel is. Az anyasgrl ksztett sszelltsunk bemutat boldog, a munkjukban s csaldi letkben kiegyenslyozott fiatal anyukkat, de szl arrl is, mekkora teher lehet a vrandssg, ha nem vrjuk
mg, s mekkora ajndk, ha az orvostudomnynak ksznheten vagy rkbefogads segtsgvel mgis desanyk lehetnk.
De elszr is hrom tehetsges, talpraesett, izgalmas n lp „sznpadra”. Krizs Szilvia a tv kpernyjn, a kzlet vilgban mozog otthonosan; Ullmann Mnika most ppen a mozivsznon kprztat el bennnket jtkval; Szinetr Dra a sznhz, a musicalek kirlynje. A fszerepet azonban mindhrman otthonukban jtsszk, hiszen desanyk. Bellr gnes beszlgetett velk.
Szinetr Dra: „Vllalnk akr ngy gyereket is”
Tizenkilenc vesen hozta vilgra kisfit, Marcit. Szinte mg maga is gyerek volt inkbb, mint anyasgra rett asszony. Taln szabadnak kellett volna maradni mg egy kicsit, szrnyalni, hiszen igazn kivteles lehetsgek lltak eltte.
Szinetr Dra: Az ember akkor ll kszen az anyasgra, amikor rzi, gyereket szeretne. n tizennyolc vesen szerelmes lettem, s felesgl akartam menni ahhoz a frfihoz, akit szerettem, gyereket akartam szlni neki. Marci nem „becsszott”, tudatosan vllaltuk s akartuk t. Az els frjem, Lcsei Jen hsz vvel idsebb nlam, n pedig knny szvvel vllaltam az anyasgot mellette, sokkal inkbb, mint esetleg egy velem egykor frfi mellett.
A frfiak lassabban rnek, mint a nk, egy hasonl kor frfi egszen biztosan nem llt volna kszen az apasgra. n minden kapcsolatomban feltettem magamnak a krdst, vajon szeretem-e a msikat annyira, hogy gyereket szljek. Ha gy reztem, nem vllalkoznk erre, akkor nem is lett abbl a szerelembl semmi.
vszakok: De mgiscsak igaz, hogy szinte gyerek volt mg…
- Az ember nem attl vlik felntt, hogy betlti a tizennyolcadik letvt. Amgy pedig sokkal tbb mindent tapasztaltam, mint ms, hozzm hasonl kor fiatal. Elbb kellett felntt helyzeteket meglnem, gy aztn msfle lett az rtkrendem.
- Nem tartott sokig a hzassg. Nem volt szomor, hogy alig t v alatt szertefoszlott a holtomiglan-holtodiglan grete?
- Persze, hogy az voltam, de nem volt ms lehetsgem, mint hogy elhozzam Marcit egy mr sehogyan sem mkd hzassgbl. Tbbet rtottam volna neki, ha valamilyen lsgos, kpmutat kvetelmnynek engedelmeskedve kitartok egy rossz kapcsolatban. A szerelem haldoklsa szomorbb volt, mint az, hogy egy napon visszakltztem a szleimhez. Akkor mr ismertem Zolit (Bereczki Zoltn sznmvsz, Dra msodik frje – a szerk.), s ngy vig egy kupacban ltnk a szleimmel, akik nagyon sokat segtettek neknk. Zolival viszont egykorak: mindketten 23 vesek voltak ekkor.
- Szmra nem volt korai, hogy hirtelen apv vljon?
- Valahogy magtl rtetden, termszetesen viselkedett ebben a szerepben is. Lnyegben nem kellett erre tlsgosan sokat kszlni, hiszen Marci alig mlt mg hromves, vele elssorban sok idt kellett tlteni. Zoli pedig vgtelen trelemmel tudott rkon keresztl jtszani, hallos komolysggal tologattk egymsnak a jtk autkat, s egyik sem unta meg. De hogy valjban mitl s fknt mikor vlik egy frfi alkalmass az apasgra, bevallom, mr nem tudom. A legfontosabb, hogy ugyanazok az elkpzelseink arrl, miknt kell bnni a gyerekkel. Zoli ebben mindig hatrozott s cltudatos, soha nincs kztnk vita. Nem gy gondoljuk, hogy „gyereket nevelnk”, sokkal inkbb azt rezzk, mi hrman jelentnk most kerek egszet. Marci a trsunk, meghatroz eleme a csaldnak, aki nemcsak trdst, hanem embernek kijr tiszteletet rdemel.
- Kiegyenslyozott kapcsolatban lnek vek ta. Nem jutott eszbe soha, hogy taln jobb lett volna, ha nincs eltte kitr?
- Nemrgiben a bartnmmel ugyanerrl beszlgettnk. is azt mondta, milyen jl lnk mi hrman egytt, mirt is nem Zolival tallkoztam 18 vesen? n hiszek a karmban, abban, hogy n irnytom az letem, magam vagyok a felels azrt, ami trtnik velem. Az els hzassgom nyilvnvalan azrt kellett, hogy megszlethessen Marci, aki senki mstl nem foganhatott, csak az desapjtl, s csakis akkor, amikor elrendeltetett. Marci helyett nincs, nem ltezhet ms gyerek, mert nem lenne Marci. Ennek gy kellett lennie. Tkletesen elgedett vagyok, hogy a dolgok gy trtntek, ahogyan, fleg, mert a volt frjem is jabb boldog hzassgban l azta.
- Mennyire volt meghatroz az, ahogyan nt neveltk a szlei?
- Egyrtelmen. n sosem reztem azt, hogy „csak” egy gyerek vagyok. A szleim mindig tiszteltek, komolyan vettek, s elfogadtk a vlemnyem. A gyereket elssorban embernek kell tekinteni, nem pedig flig ksz felnttnek. A gyerekkor tkletes llapot, s minden, ami ebben az idszakban trtnik az emberrel, kihat egsz ksbbi letre. A fiamat partnerknt kezelem, a krdseire mindig komolyan vlaszolok, s elvrsaim vannak vele szemben, csakgy, mint neki velem szemben. Nem volt ggygs korszak, amikor tehetett brmit, csak legyintettem: ht istenem, hiszen mg kisgyerek, mirt vrnk mst? Igenis fontos, hogy pontosan tudja eszmlstl fogva, hogy felelssget kell vllalni a tetteinkrt, s hogy minden kimondott sznak, meglt pillanatnak kvetkezmnyei vannak. Hiszek abban, hogy a fiam csakis akkor vlhat egszsges gondolkods, boldog felntt, ha tudja s megismeri az elvrsokat, amelyekkel az letben szembeslnie kell. Rgen rossz, ha minderre csak akkor jn r, amikor mr a maga lbn kell megllnia.
A szlk felelssge, hogy megfelelen felksztsk a gyermekket a felntt letre. Az elvrsaim pedig nem egyoldalak: amit megkvetelek a fiamtl, azt igyekszem magam is pldaknt teljesteni. Ez olykor se nekem, se neki nem sikerl tkletesen, de ilyenkor megbeszljk a problmkat. Ha nem nekem volt igazam, nem szgyellek bocsnatot krni tle.